Posted in: Bezpieczeństwo Motoryzacja Prawo Prawo drogowe Prawo jazdy

Co grozi za brak przeglądu auta? Czy warto ryzykować jazdę bez ważnego przeglądu technicznego?

„Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co grozi za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu technicznego? Oto najważniejsze informacje, które powinniście znać, zanim zdecydujecie się zaryzykować.”

Konsekwencje prawne za brak ważnego przeglądu

Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, kierujący pojazdem ma obowiązek zatroszczyć się o to, aby samochód, którego używa, był zgodny z wymogami technicznymi. W praktyce oznacza to, że musi regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne. Za zaniedbanie tego obowiązku grozi kilka konsekwencji.

Kierowca, który porusza się pojazdem bez ważnego przeglądu, naraża się na karę grzywny, a nawet na czasowe zabranie prawo jazdy.

Mandat karny

Jeśli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że samochód nie ma ważnego przeglądu, kierowca otrzyma mandat karny. Ile za brak przeglądu? Kara wynosi od 200 do 500 złotych. Ponadto auto zostanie odholowane na parking strzeżony, a koszty tej operacji spadają na kierowcę.

Co grozi za brak przeglądu w 2025?

Wobec ciągłych zmian przepisów, warto pamiętać, że kary za brak ważnego przeglądu mogą ulec zaostrzeniu. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na ten temat, ale eksperci z branży zwracają uwagę, że rząd może zdecydować się na zwiększenie grzywny za brak ważnego przeglądu.

Ubezpieczenie, a brak ważnego przeglądu

Jednym z najczytelniejszych ryzyk związanych z jazdą autem bez ważnego przeglądu jest utrata uprawnień z polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli doszło do wypadku a przegląd pojazdu był nieważny, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zastrzeżenia ubezpieczycieli

Należy pamiętać, że ubezpieczyciele wyraźnie zaznaczają w swoich warunkach, że ochrona nie obowiązuje, jeżeli pojazd „nie spełnia warunków technicznych”. Brak ważnego przeglądu jest jednym z podstawowych powodów, dla których samochód może nie spełniać tych warunków.

Pozostałe konsekwencje

Oprócz kary pieniężnej i ryzyka nieotrzymania odszkodowania, kierowca naraża się na dodatkowe problemy związane z brakiem przeglądu auta.

Kiedy auto nie spełnia wymogów technicznych, może być niebezpieczne dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W sytuacji, gdy doszło do wypadku, a przyczyną był zły stan techniczny samochodu, kierowca może zostać ukarany karą więzienia.

Bezpieczeństwo na drodze

Dbałość o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych to nie tylko kwestia unikania mandatów. To przede wszystkim troska o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Dlatego zawsze warto pamiętać o terminie przeglądu i nie ryzykować jazdy bez ważnego przeglądu.

Kluczowe informacje na temat obowiązków i konsekwencji związanych z przeglądem technicznym pojazdu

Według Kodeksu Cywilnego, odpowiadasz za zgodność naszego samochodu z wymogami technicznymi, co oznacza regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Jeśli nie spełnisz tego obowiązku, możesz spotkać Cię kara grzywny od 200 do 500 złotych lub nawet czasowe odebranie prawo jazdy. Ważne jest, aby pamiętać, że konsekwencjami nieopłaconego przeglądu technicznego mogą być również dodatkowe koszty związane z odholowaniem samochodu na parking strzeżony.

Co więcej, w obliczu zmieniających się przepisów, w 2025 roku kary za jazdę bez ważnego przeglądu mogą zostać zaostrzone, chociaż na razie nie ma na ten temat oficjalnych informacji.

Brak ważnego przeglądu technicznego może także wpłynąć na Twoje ubezpieczenie. W przypadku wypadku, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jest to konsekwencja faktu, że warunki ubezpieczenia często explicit nie obejmują ochrony dla pojazdów, które nie spełniają warunków technicznych.

Czy warto ryzykować jazdę bez ważnego przeglądu? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe i ubezpieczeniowe. Auto niespełniające wymogów technicznych stanowi zagrożenie na drodze dla siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu. W skrajnych przypadkach przyczynienie się do wypadku z powodu złego stanu auta może skutkować karą więzienia.