Posted in: Bezpieczeństwo Oświetlenie

Zadbaj o sprawne oświetlenie Twojego auta

Jak podają policyjne statystyki, jesień to okres największej liczby wypadków i kolizji samochodowych. Przyczynę stanowi m.in. niewłaściwy stan techniczny pojazdu, często- zaniedbane oświetlenie. Niewłaściwie ustawione reflektory lub braki w oświetleniu, to dość powszechny problem. 

Jesień to szczególnie wymagająca pora dla kierowców, i ich oczu. Jak mówi porzekadło-trening czyni mistrza. Owszem, ale nie w przypadku długo przeciążonych oczu, zmęczonych złą widocznością. Dobra widoczność to nie tylko kwestia wypoczętego oka, czystej szyby i sprawnych wycieraczek, ale również reflektorów i luster. Co możesz zrobić, by poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Bądź widoczny!

Jeśli posiadasz starszy pojazd, i Twoje reflektory dają zbyt mały snop światła, przyjrzyj się najpierw żarówkom. Warto zainwestować w produkty trwalsze, o lepszej wydajności. Zanim zabierzesz się za reflektory, rozpocznij od żarówek, ponieważ taka jest prawidłowa kolejność. Najlepiej wymieniać je parami. By to zrobić zdejmij tylną osłonę reflektora i odepnij element mocujący żarówkę. Rób to przy pomocy chusteczki, by nie dotykać palcami klosza.

Czasem wymiana może być kłopotliwa i wymagać np. demontażu zderzaka. Wtedy może być konieczna wizyta w warsztacie. O ile wymiana halogenów nie jest tak trudna i niekoniecznie musi odbywać się parami, to w przypadku żarówek ksenonowych już tak. Tutaj widoczna będzie różnica w natężeniu światła. Ich dobór nie jest tak prosty. Producenci ksenonów dążą raczej do tego, by wymieniane były w serwisie (demontaż wielu elementów).

Zbieżność oświetlenia

Jeśli zaś chodzi o zbieżność oświetlenia, jego regulacja powinna być dokonana przez specjalistów w warsztacie. Wykorzystują do tego sprzęt, który potrafi wydłużyć zasięg reflektorów nawet do kilkunastu metrów. Za krótki zasięg- ustawienie w dół, sprawia wrażenie zbyt jasnego światła przed maską auta, które sięga tylko do 35 metrów. Za tą granicą, po zmroku, zauważenie większego obiektu np. nieoznakowanego pieszego, jest niemożliwe. 

Natomiast za wysoko ustawione snopy świateł, oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Czy nie miałeś wiele razy wrażenia, że ktoś jedzie niepotrzebnie na długich światłach, podczas gdy włączone miał tylko mijania? W warsztacie obie czynności tj. wymianę żarówek i ustawienie reflektorów, powinny zająć około 15 minut.

Reflektory 

Warto zwrócić uwagę na same reflektory, które podlegają -jak wszystko- zużyciu. Dodatkowo, gdy klosz jest nieszczelny, dostające się do środka lampy nieczystości, skracają jej żywotność. Najczęściej lampy pod wpływem słońca i innych czynników, ulegają zmatowieniu i przyciemnieniu. Ma to niewątpliwie wpływ na jakość pracy oświetlenia. Nie musisz kupować nowych, bowiem wystarczy oddać je do regeneracji. Polega ona na wypolerowaniu lamp specjalnym preparatem. Dzięki takiemu zabiegowi światło bez przeszkód wydostanie się z reflektorów.

Brak sprawnego oświetlenia – konsekwencje

Sprawne oświetlenie w sezonie jesienno-zimowym jest kluczową sprawą, obok sprawnych hamulców i odpowiedniego ogumienia. Zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo nie tylko sobie i rodzinie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj, że za poruszanie się pojazdem z niesprawnym oświetleniem, otrzymać możesz mandat, punkty karne, a nawet stracić dowód rejestracyjny.