Posted in: Poradniki Warto wiedzieć

Jak tanio ubezpieczyć pojazd? Czyli, czy OC auta musi być takie drogie?

Każdy właściciel pojazdu musi liczyć się z kosztami jego utrzymania. Na nie składa się między innymi obowiązkowe Ubezpieczenie OC. Coroczna składka za polisę potrafi mocno się różnić. Nic dziwnego, że każdy stara się, szukać najtańszej oferty. Jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC: jak wyliczana jest składka?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że składka za polisę OC uzależniona jest od wielu składowych. Brane pod uwagę są między innymi parametry pojazdu, a dokładnie: marka, model, rok produkcji, stan licznika, czy też miejsce użytkowania auta. Nie bez znaczenia jest również historia szkodowości właściciela samochodu, a nawet jego doświadczenie, jako kierowcy. 

Wszystkie te elementy określają ryzyko szkody. Oczywiście składka rośnie wraz z ryzykiem. Jednak, co okazuje się ważne każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe, może nieco inne elementy traktować, jako te ważniejsze. Dlatego, możemy otrzymać różne oferty w zakresie wysokości składki na tak naprawdę to samo ubezpieczenie OC pojazdu.

Tanie OC pojazdu: jak szukać?

Przed zawarciem umowy ubezpieczenie OC pojazdu najlepiej sprawdzić, co najmniej kilka ofert. Najłatwiej będzie udać się do multiagnecji lub skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych online. Dzięki temu od razu możemy uzyskać szeroki pogląd na kilka, a nawet kilkanaście ofert i wybrać najkorzystniejszą. 

Warto zwracać uwagę na proponowane dodatkowe ubezpieczenia, które zwiększają składkę za polisę. Należy dobrze się zastanowić, czy są nam potrzebne. Najczęściej polisa ubezpieczeniowa pojazdu rozszerzana jest o NNW, Assistance, AutoCasco, czy też ubezpieczenie szyb.