Posted in: Poradniki

Jakie elementy są sprawdzane podczas przeglądu samochodu?

Tak jak co najmniej raz w roku powinniśmy udać się do lekarza, aby upewnić się, że jesteśmy zdrowi, tak samo ważne jest, aby dać samochodowi taką samą szansę na wychwycenie drobnych usterek, które mogą prowadzić do poważnych, a nawet niebezpiecznych awarii. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie elementy Twojego samochodu zostaną sprawdzone podczas przeglądu.

Jak można sobie wyobrazić, samochód składa się z tysięcy części i elementów o różnych rozmiarach, z których żaden nie jest mniej ważny niż inny. Dlatego podczas przeglądu należy sprawdzić jak najwięcej elementów samochodu, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Hamulce

Układ hamulcowy pojazdu polega na tarciu dwóch części w celu spowolnienia samochodu. Podczas przeglądu sprawdzane jest, czy nie ma znaczącego zużycia szczęk lub klocków hamulcowych, które są częściami trącymi o tarczę lub bęben hamulcowy, a także sprawdza się wirniki, sprężyny i inne części zaangażowane w hamowanie.

Układ kierowniczy i zawieszenie

Układ kierowniczy samochodu, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za kierowanie samochodem w odpowiednim kierunku. Układ ten składa się m.in. z przekładni, kolumny kierownicy, pompy kierowniczej i płynu kierowniczego.

Jeśli chodzi o zawieszenie, jest to system, który służy do absorbowania wstrząsów i regulowania drgań pojazdu w kontakcie z każdym terenem. Podczas przeglądu sprawdza się działanie części takich jak amortyzatory, sprężyny i opony.

Pasy i węże

Pasy i węże znajdują się w całym pojeździe i służą wielu różnym celom, takim jak wspomaganie układu klimatyzacji i wykonywanie podstawowych ruchów w silniku. Podstawowym sprawdzeniem jest upewnienie się, że węże i paski w całym samochodzie nie są zużyte lub uszkodzone, ponieważ bardzo często dochodzi do ich uszkodzenia.

System emisji spalin

System emisji spalin w Twoim samochodzie utrzymuje silnik w wydajnej, czystej i wolnej od przeszkód pracy. Jeśli zapali się kontrolka „Check Engine”, prawdopodobnie jest to związane z elementem systemu emisji spalin, takim jak czujnik tlenu, czujniki powietrza, zawory i czujniki przepustnicy.

W stacji kontroli pojazdów sprawdza się, czy korki paliwa i inne zawory są prawidłowo uszczelnione i czy nie ma problemów z żadnymi czujnikami.

Światła i wycieraczki przedniej szyby

Te dwa systemy mają pierwszorzędne znaczenie dla bezpieczeństwa zewnętrznej części samochodu, a tym samym dla kierowcy. Światła służą do oświetlania drogi w nocy, ostrzegania innych kierowców i oświetlania wnętrza pojazdu; system ten składa się z takich części jak reflektory, światła hamowania, bezpieczniki i przewody.

Wycieraczki przedniej szyby służą do utrzymania czystej i przejrzystej szyby przedniej w przypadku deszczu lub śniegu. W ramach kontroli sprawdzane jest, czy wszystkie reflektory i światła są sprawne i nie mają zwarcia, czy wycieraczki działają prawidłowo i czy guma nie jest zużyta

Układ elektryczny

Układ elektryczny jest tym, co uruchamia Twój samochód, przekształcając energię w moc mechaniczną, która uruchamia silnik i napędza samochód. Układ elektryczny zasila również inne układy, takie jak oświetlenie, wentylacja i zapłon. Głównymi elementami tego systemu są akumulator i jego przewody, alternator, regulator napięcia i bezpieczniki. Żywotność akumulatora samochodowego szacuje się na 3-5 lat, a serwis sprawdza, ile czasu pozostało akumulatorowi.