Posted in: Poradniki

Samochód – nowy czy używany?

Zakup nowego samochodu to nadal spory wydatek. Mimo wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, to auto wysokiej klasy rzadko kupowane jest za gotówkę. Z reguły ceny samochodów używanych są niższe niżeli samochodów wyprowadzanych z salonów. 

Prestiżowo z pewnością nowe auto robi znacznie większe wrażenie. Jednak auta z rynku wtórnego, które są zadbane, a ich wiek to zaledwie kilka lat, także mogą spełniać w odpowiedni sposób swoją funkcję oraz pełnić role reprezentacyjną.

Zakup samochodu od dealera

Zakup nowego auta z salonu samochodowego wiąże się z wieloma przywilejami. Pomijając cenę, w pakiecie kupując samochód od dealera, dostajemy gwarancje na jego użytkowanie. Najczęściej jest to pięć lat, podczas których w razie usterek czy większych problemów, wszelkie naprawy realizowane będą w autoryzowanych salonach. 

Niemniej zakup nowego samochodu za gotówkę nie zawsze jest możliwy. Jednak obecnie na rynku istnieje wiele możliwości finansowania zakupu nowego auta. Możliwość leasingu czy kredytu samochodowego to jedne z popularniejszych form finansowania samochodu. Warto zaznaczyć, że dzięki możliwości wykorzystania takich produktów finansowych, zainteresowanie oraz wzrost sprzedaży nowych samochodów nieustanie wzrasta.

Zakup używanego samochodu

Używany samochód można kupić z wielu źródeł. Najczęściej używane samochody kupowane są od prywatnych sprzedawców oraz komisów samochodowych. Decydując się na zakup używanego auta, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Między innymi o tym, że nie dostaniemy na takie auto gwarancji. Należy sprawdzić również jego przebieg oraz poziom mechanicznej eksploatacji auta. 

Zakup używanego samochodu średniej klasy może okazać się dobrym rozwiązaniem. Z pewnością takie auto nie będzie kosztowało tyle, co nowe, a jego stan mechaniczny będzie na dobrym poziomie do codziennego użytkowania. Niemniej warto pamiętać, że obecnie również na zakup samochodu używanego możliwe jest uzyskanie finansowania między innymi kredytu samochodowego