Posted in: Podatki Przewodniki Samochody

Kompletny przewodnik: Jak, gdzie i kiedy zapłacić akcyzę za samochód?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak, gdzie i kiedy dokładnie trzeba zapłacić akcyzę za samochód? Jeżeli tak, to ten kompletny przewodnik dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji i rozwieje Twoje wątpliwości.

Kto i kiedy płaci akcyzę za samochód?

Zgodnie z przepisami, akcyzę za samochód płaci osoba, która importuje samochód z zagranicy bezpośrednio dla siebie. Jest on płatny w momencie przekroczenia granicy i przypisania pojazdu do polskiego znaku rejestracyjnego. To było najważniejsze, kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochód.

Jak obliczyć akcyzę za samochód?

Obliczenie kwoty akcyzy za samochód zależy od kilku czynników, takich jak: rok produkcji samochodu, jego pojemność skokowa oraz poziom emisji CO2. Ważnym elementem jest też wartość samochodu. Przykładem może być samochód sprowadzany z USA, gdzie jak opłacić akcyzę za samochód z USA, wymaga dokładnej wyceny wartości pojazdu. Algorytm obliczający akcyzę jest skomplikowany, ale dostępne są online kalkulatory pomagające jak wyliczyć akcyzę za samochód.

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Akcyzę za samochód należy uiścić w urzędzie celnym.


Po obliczeniu właściwej kwoty należy uiścić płatność, a następnie złożyć w urzędzie celnym oświadczenie AKC-U. To jest odpowiedź na pytanie jak zapłacić akcyzę za samochód.

Opłacanie akcyzy online

Z uwagi na rozwój technologii, coraz więcej osób zastanawia się, jak zapłacić akcyzę za samochód online. Niestety, jak na chwilę obecną system IT urzędu celnego nie obsługuje takiej możliwości, aczkolwiek wniosek AKC-U można pobrać online, wypełnić, wydrukować i złożyć osobiście w urzędzie.

Jak sprawdzić akcyzę za samochód?

Jeżeli masz wątpliwości, czy akcyza została opłacona, możesz to sprawdzić w urzędzie celnym. Niezbędny będzie numer VIN pojazdu. Tutaj kluczowe jest gdzie opłacić akcyzę za samochód, gdyż informację tę uzyskasz w odpowiednim urzędzie celnym.

Opłaty dodatkowe – cło i PCC

Oprócz akcyzy, przy imporcie samochodu z kraju spoza Unii Europejskiej może być również konieczne uiszczenie cła. Dlatego warto znać odpowiedź na pytanie jak zapłacić cło za samochód. Jest to opłata celna, którą płaci się w urzędzie celnym, podobnie jak akcyzę.

Z kolei jeśli kupujesz samochód w kraju, a transakcja została zawarta na piśmie, musisz uiścić podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Ten rodzaj opłaty wynosi 2% wartości samochodu i jest odpowiedzią na pytanie jak zapłacić pcc za samochód.

Pamiętaj, że wszystkie opłaty muszą być dokonane poniżej 14 dni od momentu sprowadzenia pojazdu!

Z poradnika akcyzowego

Artykuł podpowiada, kiedy, kto, gdzie i jak uiścić akcyzę za samochód. Jak wylicza się, że osoba importująca samochód z zagranicy musi zapłacić akcyzę przy przekroczeniu granicy i rejestracji pojazdu w Polsce. Wycena i obliczenie należnej akcyzy zależy od licznych czynników, takich jak rok produkcji, pojemność skokowa czy poziom emisji CO2.

Akcyzę za samochód wpłaca się w urzędzie celnym, gdzie także składa się wypełnione oświadczenie AKC-U. Chociaż na razie online nie można zapłacić akcyzy, to można przynajmniej pobrać online wniosek AKC-U i wypełnić go we własnym zakresie.

Gdy zastanawiamy się, jak sprawdzić, czy akcyza za samochód została prawidłowo opłacona, urząd celny okaże się ponownie pomocny – to tam, podając numer VIN pojazdu, uzyskamy informację o stanie płatności akcyzy.

Artykuł porusza również opłaty dodatkowe, takie jak cło (uiszczane w przypadku importu samochodu spoza Unii Europejskiej) oraz podatek PCC, który musisz zapłacić, jeśli kupujesz samochód w kraju i zawierasz umowę na piśmie.

Nie zapomnij, że wszystkie te płatności powinny być dokonane w ciągu 14 dni od momentu sprowadzenia samochodu. Dla samochodów sprowadzanych z USA, obliczenie akcyzy wymaga wykonania szczegółowej wyceny pojazdu.

Wszystko to dowiadujesz się od artykułu, który sprawi, że płacenie akcyzy, cła czy PCC za samochód nie będzie już tajemnicą.