Posted in: Transport Bezpieczeństwo Poradniki Warto wiedzieć

Jak powinien przebiegać bezpieczny transport towarów?

Realizacja przewozu w terminie i z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń ładunku to podstawowe wartości, które powinny wyróżniać transport towarów. Jeżeli jesteś na etapie zlecenia usługi przewozowej – warto na samym początku ustalić, czy potencjalny kandydat na kooperanta spełnia oczekiwane standardy w zakresie zabezpieczania towaru.

Paletowy transport towarów – z czego wynika popularność tej metody?

Przewożenie powierzonego ładunku z wykorzystaniem europalety to dość powszechny scenariusz praktykowany wśród firm zajmujących się przewozem i spedycją. Wymiary takiej palety wynoszą z reguły 1200 x 800 x 144 mm, z kolei maksimum obciążenia to jedna tona.

Dla wielu firm przewóz ładunków na palecie stanowi także minimalną wartość składanego zamówienia.

Jak rozmieścić ładunek?

Bez względu na to, czy podczas realizacji zlecenia będzie wykorzystana paleta czy też nie – kluczowe będzie umiejętne rozłożenie towaru. O czym konkretnie mowa? Otóż kluczowym aspektem jest to, aby nie dopuścić do powstawania tzw. wolnych przestrzeni. W przeciwnym razie podczas transportu może dojść do nieplanowanego przesuwania się towaru, a w konsekwencji – do jego uszkodzenia.

Osoby odpowiedzialne za rozkładanie towaru powinny także pilnować, aby żaden z elementów powierzonego ładunku nie wystawał poza krawędź palety. Jeżeli jednak nie ma innego sposobu z powodu specyfiki tego towaru – wówczas konieczne będzie zabezpieczenie takiego elementu np. z użyciem folii bąbelkowej, taśmy i kartonu.

Dokładne streczowanie palety to jeden z kolejnych kroków

W momencie, gdy ładunek zostanie już prawidłowo rozmieszczony na palecie – wówczas koniecznym etapem będzie także ostreczowanie całej palety. Nałożenie kilku warstw pomoże odpowiednio zabezpieczyć przedmiot przewozu.

Gdyby podczas transportu towaru okazało się, że jedna warstwa folii została uszkodzona – wówczas ładunek będzie jeszcze zabezpieczony kolejnymi warstwami folii. Co więcej – to także pomocne w ustabilizowaniu zawartości.

Co jeszcze wyróżnia bezpieczny transport towarów?

Warto na tym etapie wspomnieć także o innych aspektach związanych z bezpiecznym pakowaniem. Bazą jest bowiem jednostkowe pakowanie towarów, a następnie umieszczanie ich w opakowaniach zbiorczych. Powinno się to stosować zawsze wtedy, gdy tylko jest to możliwe.

Jeśli podczas umieszczania towarów na palecie pojawi się np. wolna przestrzeń – zalecanym krokiem będzie wtedy skorzystanie z wypełniaczy. Mogą to być np. fragmenty folii bąbelkowej czy zgnieciony papier. Te czynności nie wymagają wiele zaangażowania, jednak w dalszej perspektywie przełożą się na bezpieczny załadunek.

Przydatne gadżety do transportu ładunków

Wymienione wyżej kroki to podstawa. Nie należy jednak umniejszać roli akcesoriów, które dodatkowo pomogą w ustabilizowaniu towaru na czas przewozu. O czym konkretnie mowa?

Solidna firma transportowa powinna mieć w swoich zasobach:

  • łańcuchy,
  • siatki,
  • belki rozporowe,
  • pasy,
  • liny.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój ładunek dotrze w nienaruszonym stanie – nie wahaj się upewnić, że Twój potencjalny kandydat do nawiązania współpracy dysponuje nie tylko fachową wiedzą, ale także odpowiednimi akcesoriami. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest M&W Spedition z Obornik. Co firma oferuje w zakresie profesjonalnego transportu towarów przeczytać można na stronie. https://www.mw-spedition.com/transport-ciezarowy/transport-krajowy/. Zakres usług obejmuje przewóz różnych towarów zarówno w Polsce jak i za granicą

Nie zapominaj o liście przewozowym

Jako zleceniodawca nie musisz o tym wiedzieć, jednak przy okazji poruszanej tematyki warto także wspomnieć, że każda kategoria towaru ma swój unikalny kod, który musi znaleźć się na liście przewozowym. Pomaga to w prawidłowej koordynacji prac i jest szczególnie istotne np. przy transporcie towarów niebezpiecznych.

Powyższy wpis wyczerpująco wyjaśnił wszelkie niezbędne aspekty związane z bezpiecznym transportem towarów. Nie wolno pomijać kwestii zabezpieczeń – z pewnością odbiłoby się to na realizacji usługi. Umiejętne połączenie wszystkich metod to pewność, że powierzony towar dotrze w docelowe miejsce w nienaruszonym stanie!