modyfikacja samochodu-do-off-road
Posted in: Warto wiedzieć Poradniki

Jak zmodyfikować swój samochód przeznaczony do off-roadu?

Wielu ludzi coraz chętniej opuszcza gładki asfalt na rzecz nierównych, brudnych i szczególnie wymagających tras off-roadowych, w których tak naprawdę chodzi o znalezienie trasy jak najtrudniejszej dla „zwykłych” samochodów używanych na co dzień. Z tego względu wokół off-roadu urosło mnóstwo fanklubów, w których może znajdować się nawet kilka-kilkanaście tysięcy osób, umawiających się na przejażdżkę przez znane lub nieznane tereny. Niestety zazwyczaj nie da się rozpocząć tej zabawy od zakupu auta – trzeba je także odpowiednio dostosować do tego typu aktywności. Jak to zrobić? Czy to drogie zadanie? Odpowiadamy!

Powiększ prześwit i zmodyfikuj zawieszenie

Auta sprzedawane w salonach dealerskich rzadko są przeznaczone na tak trudne trasy, jakich poszukują wielbiciele prawdziwego off-roadu. Typowi klienci wolą niskie zawieszenie, duże felgi oraz opony z bardzo niskim profilem. Taki „setup” to doskonały wybór na typowe i ogólnodostępne ulice, podczas gdy w off-roadzie nie sprawdzi się zupełnie ze względu np. na wysokie przeszkody, których pokonanie wymaga jak największego prześwitu. Z tego względu warto nieco podwyższyć swój samochód – nawet o kilka, kilkanaście centymetrów, a pod spód zamontować odpowiednio mocną osłonę silnika. Uderzenie dołem pojazdu w wystający kamień może skończyć się kosztowną wymianą misy olejowej oraz brakiem możliwości dalszej jazdy.

Wymień koła i opony

Upodobania standardowego klienta widać doskonale po konfiguratorach większości koncernów motoryzacyjnych – wszyscy stawiają na jak największe felgi z ogumieniem o minimalnym profilu. Warto je zmienić na felgi znacznie mniejsze i uzupełnić je ogumieniem z bardzo dużym profilem, który będzie skutecznie chronił całe zawieszenie przed zbyt dużymi przeciążeniami podczas najazdu na duży, wystający kamień lub nierówność poprzeczną.

Warto postawić na opony z dużym bieżnikiem, które wgryzają się w podłoże niczym kocie pazury w dywan. Takie opony zapewniają duży kontakt z nawierzchnią i mogą wyprowadzić kierowcę z każdej opresji.

Przeprowadź kilka mniejszych modyfikacji karoserii

Na auto pokonujące najbardziej wymagające trasy działają bardzo duże siły dynamiczne, które nie pozostają bez wpływu na całe zawieszenie. Fakt ten wynika ze specyfiki pracy tego układu, który ma na celu zaabsorbowanie całej energii wynikającej z uderzenia samochodu o największe nierówności. Warto, aby skok był jak największy.

Warto także postawić na wyciągarki elektryczne, które uskutecznią wyswobodzenie się z najtrudniejszych przesmyków, np. w błocie lub głębokiej wodzie. Zablokowanie się w tego typu sytuacji może bez odpowiednich środków oznaczać zupełne zaklinowanie auta i potrzebę wezwania pomocy drogowej. Dzięki wyciągarce, którą można kupić na terenowiec.pl każdy może samotnie wyciągnąć się z opresji, bez angażowania osób postronnych lub innych uczestników.

Warto także na karoserii przewidzieć miejsce dla kilku dodatkowych źródeł światła, szczególnie takich, które umieszcza się na dachu. Dzięki nim można jeździć po bezdrożach nawet nocą.

 

źródło zdjęć: freepik.com